Dyskusyjny Klub Książki

Partnerzy



BIP



Odwiedziny

Dzisiaj 1

Wczoraj 4

Ten tydzień 25

Ten miesiąc 13

Wszystkie 903538

Wielkość czcionki

Sport

VI Sport

 

W tym dziale znajdują się XIX- i XX-wieczne odznaki towarzystw sportowych, gimnastycznych (turnerskich), a także kolekcje medali i dyplomów za osiągnięcia sportowe.

 

***

 

Odznaka organizacji sportowej – turnerskiej (gimnastycznej) z 1896 r. „Turnverein Vorwärts Ober–Langenbielau 1896“ (Towarzystwo Turnerskie Naprzód Górna Bielawa 1896).

Odznaka wykonana z metalu, ma kształt tarczy podzielonej ukośnie na trzy pola w kolorach od góry czarny, biały, czerwony. W środkowym, białym polu, zgodnie z pochyłością pola, znajduje się napis: „Turnverein Vorwärts/ Ober–/ Langenbielau”. W najniższym, czerwonym polu, w układzie wertykalnym znajduje się data 1896, przedzielona dużą literą T.

 

 

 

***

 

Odznaka „Männer Turn V. Langenbielau E.V.” (Męskie Towarzystwo Turnerskie Bielawa) jest jeszcze bogatsza w ornamentykę.

Składa się jak poprzednia odznaka z identycznej tarczy choć zamiast daty wpisane są na całą tarczę dwie litery T i D. Dodatkowo u dołu pod tarczą znajduje się stylizowana szarfa o kształcie owalnym w którym wpisana jest nazwa: Männer Turn V. Langenbielau E.V. U góry odznaka zakończona jest owalnym symbolem z wpisanym krzyżem – symbolem niemieckich towarzystw turnerskich. Krzyż składa się czterech F, które znaczą: świeży, pobożny, wesoły, wolny (Frisch, Fromm, Fröhlich, Frei). Owalny symbol oplatają zielone liście dębu.

 

 

***

 

Odznaka za zajęcie piątego miejsca w zawodach sportowych organizowanych 5 września 1926 r. - „V. Preis Stahlhelm – Sportfest Langenbielau 5 . 9 . 26“.

Odznaka wykonana jest z brązu, w górnym polu znajduje się owalne pole wpisane w kwadrat w którym znajduje się wizerunek mężczyzny (do pasa) trzymającego liście laurowe – symbol zwycięstwa. U dołu odznaki w czterech rzędach mieści się napis: V. Preis/ Stahlhelm – Sportfest/ Langenbielau/ 5 . 9 . 26.

 

 

 

***

 

Tarcza bielawskiego zespołu sportowego "Włókniarz".

Materiał: tkanina. Lata 50. - 70. XX w. [Sygn. BPM/0007/VI]

 

 

 

 

***

 

Tarcza bielawskiego klubu sportowego "Bielawianka" założonego w 1946 roku.

Na tarczy napis: "1946/ KS BIELAWIANKA". Materiał: tkanina. [Sygn. BPM/0008/VI]

 

 

 

 

***

 

Odznaka bielawskiego Stowarzyszenia Sportów "Wintersportverein Langenbielau" założonego w 1912 roku (wcześniej: Schneeschuh-Klub).

Stowarzyszenie założył bielawianin Hermann Henkel (1869-1918). Materiał: metal. Ok. 1915 rok. [Sygn. BPM/0028/VI]

 

 

 

 

***