Dzisiaj 1
Wczoraj 4
Ten tydzień 25
Ten miesiąc 13
Wszystkie 903538
Książki do wypożyczenia w Dziale dla Dorosłych
Reyes Monforte – Rosyjska namiętność
Miłość silniejsza niż zatruty umysł geniusza
Wyjątkowa, piękna i przepełniona głębokim uczuciem jak utwory genialnego kompozytora Siergieja Prokofiewa. Taka była Lina - jego muza, kochanka i żona. Ich wspólna historia rozgrywa się na tle wielkich wydarzeń XX wieku, na tle drapaczy chmur Nowego Jorku oraz w kręgu artystów paryskiej awangardy. Na co dzień spotykali się z Coco Chanel, Hemingwayem, Picassem, Matisse’em, Ravelem, Diagilewem...
Szczęśliwe lata kończą się, kiedy Prokofiew podejmuje decyzję o powrocie do Związku Radzieckiego. W sowieckiej Rosji czasu stalinowskiego terroru Lina zostaje oskarżona o szpiegostwo, jest torturowana w złowrogiej Łubiance, a w końcu skazana na morderczą pracę w łagrze. Tylko wewnętrzna siła, pasja życia i niezniszczalna miłość, którą darzy męża, pozwalają jej przetrwać.
Grzegorz Kalinowski - Śmierć Frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone
Trzecia część cyklu "Śmierć frajerom" rozgrywa się w Chicago, dokąd Heniek Wcisło ucieka przed ścigającym go aspirantem Karolem Denhelem. Kluczowe sceny będą się jednak rozgrywały w Warszawie, która jest rodzinnym miastem Heńka oraz autora powieści.
Po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnich scenach "Złotej maski", Heniek Wcisło jest zmuszony na jakiś czas opuścić Warszawę. Zatrzymuje się w Chicago, gdzie poznaje zupełnie nowy świat. Świat gangsterów, prohibicji, zawodowego bosku, golfa, awiacji i jazzu. Heniek z nową tożsamością i wachlarzem fałszywych i prawdziwych paszportów zwiedzi San Francisco i Hollywood, a w Nowym Jorku zawita zarówno do Metropolitan Opera, jak i do Cotton Clubu. Świat szalonej muzyki, szybkich, wielkich pieniędzy, jeszcze szybszych samochodów oraz wyzwolonych kobiet wciągnie Heńka, ale nie na tyle by zechciał zostać tam na stałe. Po powrocie z Ameryki Heniek stanie się szanowaną postacią, człowiekiem o silnej pozycji w warszawskim towarzystwie, ale przeszłość oczywiście nie pozwoli mu o sobie zapomnieć.
Abbi Waxman – Ogród małych kroków
Minęły trzy lata, odkąd Lily w wypadku straciła męża. Udaje jej się normalnie funkcjonować, nawet odnosi sukcesy jako ilustratorka w wydawnictwie, jednak wciąż bardzo tęskni za ukochanym. Jak ognia unika nawiązywania nowych znajomości, a czas wolny spędza w towarzystwie córek i rozrywkowej siostry. Dlatego gdy w ramach przygotowań do nowego projektu firma wysyła ją na kurs ogrodnictwa, Lily zabiera rodzinę ze sobą. Dziewczyny świetnie się bawią, a jej udaje się na kilka chwil zapomnieć o tęsknocie.
Szybko okazuje się, że sadzenie roślin i pielenie grządek to nie tylko przyjemne hobby, ale też okazja, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i skonfrontować się z niewygodną prawdą o sobie samej.
Agata Przybyłek - Bądź przy mnie zawsze
Pełna wzruszeń historia o miłości, wyborach i o tym, że czasem, żeby mówić o sobie „my”, nie wystarczy tylko się kochać.
Laura, świeżo upieczona absolwentka psychologii, poznaje chłopaka ze wsi. Alek prowadzi odziedziczone po rodzicach gospodarstwo rolne. Choć pochodzą z dwóch różnych światów, wzajemna sympatia bardzo szybko przeradza się w głębsze uczucie. Ona, zdolna i ambitna, ma przed sobą wyjazd na zagraniczny doktorat. On, prostolinijny i wielkoduszny, nie zamierza zostawić spuścizny po nieżyjących rodzicach. Czy łączące ich uczucie będzie w stanie przetrwać rozłąkę?
Europa Północna, X wiek n.e. Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy od lat toczą między sobą krwawe wojny o ziemię, bogactwa i honor. Tłem dla pasjonującej, trzymającej w napięciu akcji są wielkie lądowe i morskie bitwy, wspaniałe zwycięstwa i dotkliwe klęski, tajemne groty wypełnione nieprzebranymi skarbami, gorąca miłość i młodzieńcze zauroczenia. Ambicje Wikingów sięgały daleko poza granice skutej lodem Skandynawii; w książce śledzimy także losy uczestników zuchwałych wypraw do Ameryki Północnej i na Półwysep Iberyjski, gdzie wojownicy z surowej Północy nie zawahali się rzucić wyzwania chrześcijańskiemu królestwu Leónu i muzułmańskiemu Emiratowi Kordoby. Szaleńcza odwaga i niewyczerpana żądza władzy, chciwość i bezwzględność, ciekawość świata i chęć podporządkowania go sobie – w tej książce jest wszystko, co składa się na legendę Wikingów, a także dużo więcej: opowiedziane ze swadą ludzkie losy, historie o miłości i nienawiści, dzieje wielkich przyjaźni i nikczemnych zdrad. „Wilcze dziedzictwo” to wartka akcja, kopalnia doskonale udokumentowanej wiedzy o dawnych czasach, galeria niezwykłych, zapadających w pamięć postaci i rewelacyjna rozrywka dla wszystkich miłośników pisanej z rozmachem i fantazją literatury przygodowej.
Tomasz Hildebrandt – Dotyk
Marsylia, czasy współczesne. W mieście dochodzi do serii brutalnych zabójstw: palone żywcem, giną wyłącznie osoby pochodzenia arabskiego. Wybuchają gwałtowne zamieszki, podsycane wydanym przez władze zakazem publicznego manifestowania wiary w islam. Oliwy do ognia dodają planowana wizyta premiera, otwarcie nowego meczetu oraz zapowiadane zamachy terrorystyczne. Co bardziej „praworządni” obywatele próbują wziąć sprawy we własne ręce: ulice patrolują bojówki, bezwzględnie rozprawiające się z każdym, kto budzi ich podejrzenia. Wojna domowa wisi na włosku. Rwą się więzi społeczne, nieufność i podejrzliwość uniemożliwiają jakiekolwiek porozumienie. Wydaje się nieprawdopodobne, żeby splot wydarzeń, które doprowadziły do największego kryzysu we współczesnej Francji, był dziełem przypadku. Ale kto za tym stoi? Jaki jest jego ostateczny cel? Czy uda mu się go osiągnąć?
Dan Brown – Początek
Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma dojść do ujawnienia odkrycia, które „na zawsze zmieni oblicze nauki”. Gospodarzem wieczoru jest Edmond Kirsch, czterdziestoletni miliarder i futurysta, którego oszałamiające wynalazki i śmiałe przepowiednie zapewniły mu rozgłos na całym świecie. Kirsch, który dwadzieścia lat wcześniej był jednym z pierwszych studentów Langdona na Harvardzie, planuje ujawnić informację, która będzie stanowić odpowiedź na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.
Gdy Langdon i kilkuset innych gości w osłupieniu ogląda oryginalną prezentację, wieczór zmienia się w chaos, a cenne odkrycie Kirscha może przepaść na zawsze. Chcąc stawić czoła nieuchronnemu zagrożeniu, Langdon musi uciekać z Bilbao. Towarzyszy mu Ambra Vidal, elegancka dyrektorka muzeum, która pomagała Kirschowi zorganizować wydarzenie. Razem udają się do Barcelony i podejmują niebezpieczną misję odnalezienia kryptograficznego hasła, które stanowi klucz do sekretu Kirscha…
Podręcznik niezbędny dla każdego, kto w domu czy w pracy ma do czynienia z małymi dziećmi, poprzedzony przedmową Adele Faber, jedną z autorek bestsellerowego Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, nazwanego przez „The Boston Globe” „biblią wychowania”.
Jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce myć zębów, odmawia jedzenia warzyw lub rozrzuca książki po całym pokoju? Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały to kompendium wiedzy dotyczącej wychowania dzieci w wieku 2-7 lat. Autorki, Joanna Faber (córka Adele) i Julie King dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, a także wyciągają wnioski z wielu rozmów z rodzicami i specjalistami i za pomocą autentycznych historii oraz komiksów znanych z poprzednich tytułów w serii dostarczają szeregu praktycznych narzędzi i wskazówek, jak się komunikować, rozmawiać i rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka ani swoich.
Jadwiga Czechowicz – Kresy i bezkresy
Piękna pod każdym względem powieść przedstawia losy Polaków pod zaborem rosyjskim na Wileńszczyźnie od upadku Powstania Styczniowego aż do życia w wolnej Polsce po odzyskaniu niepodległości.
Książka zawiera opis losów Józefa Olsiewicza (1870-1936), zaś równocześnie, na tle jego perypetii życiowych, ukazana jest panorama życia Polaków od czasów popowstaniowych aż po Wielki Kryzys lat 30. XX wieku, z takimi zjawiskami owego czasu, jak: emigracja Polaków za ocean, walka o katolickość, odzyskanie niepodległości, wreszcie pobożność, zwyczaje i - codzienne życie. Dodatkowo, książka dokładnie oddaje topografię Wileńszczyzny przełomu XIX i XX wieku.
„Raport z pewnego porwania” w niczym nie przypomina innych książek Gabriela Garcíi Márqueza – przede wszystkim dlatego, że jest historią prawdziwą. O jego specyficznym charakterze stanowi forma, łącząca elementy reportażu i literatury faktu.
Ta wstrząsająca relacja, oparta na autentycznych przeżyciach, spisana nerwowym, jakby pospiesznym stylem, przedstawia jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów najnowszej historii Kolumbii – serie porwań dokonanych w 1990 roku przez króla handlarzy narkotyków, Pabla Escobara, który, broniąc się przed ekstradycją, rozpętał bezwzględną wojnę przeciwko państwu i jego legalnym instytucjom.
Chciałabyś wyjechać w podróż marzeń, ale nie wiesz od czego zacząć?
Ta książka pomoże ci oswoić strachy i straszki. Dowiesz się jak:
podróżować solo, dobrze się spakować (i czy 20 dkg robi wielką różnicę),
poradzić sobie w miejscach, w których kwitnie seksturystyka,
nie zostać w drodze bez dachu nad głową i szukać taniego noclegu w drogich miejscach,
zapewnić sobie bezpieczeństwo (i dlaczego kobieta nie popada w tarapaty tak szybko jak mężczyzna).
Marzena Filipczak, doświadczona podróżniczka, zdradza także, dlaczego nie wyjeżdża z domu bez piłeczki pingpongowej i wachlarza, czy zawsze warto ufać intuicji oraz jak wrócić z podróży bez męża.
"Rozważnie i romantycznie" to inspirujący, a jednocześnie praktyczny poradnik, który obok portfela i paszportu powinien znaleźć się w bagażu każdej podróżującej kobiety. Czytaj, odważ się i… jedź!
Książka odzwierciedla aktualny stan wiedzy w zakresie tematyki migracyjnej dotyczącej obszaru UE, jak również w sposób znaczący ją porządkuje i wzbogaca o wnioski autorskie. Zawarte treści stanowią interesujący zbiór informacji, który z powodzeniem może być wykorzystywany w procesach dydaktycznych i badaniach naukowych związanych ze zdobywaniem i przekazywaniem wiedzy odnoszącej się do teoretycznych, a także praktycznych zagadnień migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego UE. Monografia może służyć ponadto do systematyzowania wiedzy na temat mechanizmów wpływających na kształt i przebieg migracji. Przyczyni się też zapewne do pogłębienia i racjonalizacji toczącego się wokół tego zjawiska dyskursu społecznego, dostarczając zainteresowanym czytelnikom rzetelnej wiedzy naukowej.
Grzegorz Kubicki, Maciej Drzewicki - Ania
Łobuziara z urodą nastolatki i głosem Jana Himilsbacha, w zasadzie nie musiała niczego grać. Pojawiła się w polskim kinie znikąd i od razu stała się fenomenem: przed kamerą bardziej naturalna od szkolonych aktorek, utożsamiała „polski sen lat 90.” – była idealną dziewczyną z sąsiedztwa, która trafiła na okładki magazynów i do telewizji w szczytowych godzinach oglądalności. Ania Przybylska została „Królową Serc” w kraju, w którym ludzie sukcesu - zwłaszcza „piękni i młodzi” - nigdy nie mają łatwo.
Była sympatyczną Marylką ze Złotopolskich, ale też dziewczyną z rozkładówki „Playboya”. Raz mówiła, że nie ma pomysłu na życie poza aktorstwem, innym razem – że na pierwszym miejscu jest rodzina. Długo nie miała szczęścia w miłości, lecz ciągle była zakochana.
Spieszyła się momentami tak, jakby czuła, że to wszystko może zbyt długo nie potrwać. Jakby wiedziała, że szybko musi zawierać związek, zakładać rodzinę, urodzić dzieci, by zdążyć się jeszcze tym wszystkim nacieszyć - opowiadają w książce jej bliscy.
Dadaab oznacza „miejsce twardego kamienia”. Jednak dla mieszkańców Rogu Afryki to przede wszystkim nazwa jednego z największych obozów dla uchodźców na świecie. Założony w 1992 roku miał chronić osoby uciekające przed wojną domową w Somalii od głodu, nędzy, a później również od terrorystów z Asz-Szabab. Niewielki i tymczasowy azyl z biegiem lat przekształcił się w ogromną, otoczoną drutem kolczastym metropolię, kuszącą tysiące ludzi wizją lepszego jutra i darmową opieką organizacji pomocowych.
Dziennikarz i wieloletni współpracownik Human Rights Watch Ben Rawlence zebrał historie osób, które wskutek niesprawiedliwości losu znalazły się w sytuacji bez wyjścia. W jego książce głos mają rodzice, którzy zostawili za sobą całą przeszłość, ich dzieci – „pokolenie ’92” – nieznające rzeczywistości innej niż obóz, i ich wnuki, często umierające z powodu niedożywienia i szerzących się w Dadaab chorób.
Ken Liu – Królowie Dary
Oto misterna, wielowątkowa i wielopoziomowa opowieść przepełniona duchem Orientu, którą pokochał cały fantastyczny świat. Porywająca historia o walce z tyranią, mechanizmach politycznych, braterstwie i rywalizacji zdolnej obrócić wniwecz wszystko, co cenne.
Cwany i czarujący hulaka Kuni Garu oraz stanowczy i nieustraszony Mata Zyndu zdają się zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, gdy niezależnie od siebie występują przeciwko cesarzowi, szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Łączy ich upór w dążeniu do celu i walka ze wspólnym wrogiem. Po obaleniu władzy ich drogi rozchodzą się w dramatycznych okolicznościach. Dzielą ich wizje co do kierunku, w którym powinien zmierzać świat, oraz… pojęcie sprawiedliwości.
„Królowie Dary”, pierwsza część cyklu „Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu” autorstwa uhonorowanego prestiżowymi nagrodami Kena Liu, to lektura obowiązkowa dla wielbicieli fantastyki z najwyższej półki.
Magdalena Tulli, Justyna Dąbrowska - Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską
Dwie kobiety rozmawiają
O tym, że może się tak zdarzyć, że jakaś część życia upłynie bez miłości. I o tym, że to nie zniszczy doszczętnie.
O relacji z samym sobą, wyrozumiałości, przyglądaniu się sobie uważnie i z cierpliwą czułością.
O smutku nierównym rozpaczy.
O dzieciach, które biorą rodziców na wychowanie.
O równowadze, którą można pochwycić jak rzuconą z drugiego brzegu linę o mocnym splocie.
KSIĄŻKI NA WAKACJE !!!
Można je wypożyczyć w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym biblioteki
Monika Madejek – Wakacje Kajtka
Ciepła, dowcipna opowieść dla wszystkich bez względu na wiek o tym, jak dorośli i dzieci mogą spełniać swoje marzenia. Autorka pozwala nam zajrzeć do nietuzinkowego i zabawnego świata rezolutnego chłopca o imieniu Kajtek a dzięki przepisom kulinarnym zamieszczonym na końcu książki, możemy raczyć się smakołykami razem z bohaterami.
Początek wakacji to dla trójki przyjaciół czas, w którym nie ma miejsca na nudę. Kajtek, wiedziony niezrozumiałą siłą, trafia na kurs tańca. Łatwo nie jest, ale jak zawsze może liczyć na babcię. Spokój Adasia burzy wizyta cioci Matyldy ze stadkiem kotów, które mają dziwne upodobania smakowe. Beti jak zwykle rozpiera energia. Jej kurs karate nie wróży dobrze chłopakom z miasteczka. Niespodziewany wyjazd całej trójki na obóz przetrwania przynosi mnóstwo wrażeń.
Inne szczegóły z życia dziesięciolatka Kajtka dowiecie się po przeczytaniu jego drugiego pamiętnika pt. „Zeszyt z aniołami!”.
Małgorzata Strękowska-Zaremba – Filipek i wakacje
Filipek to istny wulkan energii, a jego głowa to prawdziwa skarbnica niepoprawnych (zdaniem dorosłych) pomysłów. Nic dziwnego, że nadchodzące wakacje spędzają jego rodzicom sen z powiek.
Ale ani obóz piłkarsko-taneczny, ani składanie mebli z Ikei, ani wyjazd z dziadkiem do sanatorium nie są w stanie sprawić, że Filipek będzie się źle bawił! W końcu każdy pomysł dorosłych na zajęcie mu czasu wolnego można ulepszyć, prawda?
Kipiąca humorem, trochę niepoprawna książka dla wszystkich, którzy lubią bohaterów w typie słynnego Mikołajka.
Agnieszka Stelmaszyk - Skradziona Kolekcja
„Skradziona kolekcja” to jedna z książek cyklu o przygodach Tomusia Orkiszka i jego partnerów z Biura Śledczego – kotki Kici, chomika Euzebiusza i rybki Klotyldy.
W tym tomie poznajemy historię Rudolfa Perkalika, projektanta mody, któremu na chwilę przed pokazem, ktoś wykrada najnowszą kolekcję. Tomuś i jego pomocnicy ruszają do akcji, a podejrzanych jest wielu.
Jest asystentka pana Rudolfa, która lubi sztuczną biżuterię i koraliki, jest krawcowa, pani Ewa, ale także konkurentka projektanta, pani Natalia. Detektywów czeka nie lada wyzwanie. Na szczęście mogą liczyć na pomoc sierżanta Janusza Rychlickiego, który docenia talent Tomusia i chętnie z nim współpracuje.
Przemek Corso – Podziemne miasto
„Podziemne Miasto” otwiera nową serię książkową – „Z MUSTANGIEM”. „Nie musisz szukać przygody, ona sama cię znajdzie! A wraz z nią mroczne tajemnice, śmiertelne niebezpieczeństwo i... niezapowiedziane kartkówki”. Takie swoiste motto płynie z książki Przemka Corso, który stworzył tu nietuzinkowego bohatera. Robert Karcz, archeolog, po niebezpiecznym incydencie, który miał miejsce podczas wykopalisk prowadzonych w Egipcie, musi być w trybie natychmiastowym ewakuowany do Polski. Jego siostra Justyna, znana dziennikarka telewizyjna, załatwia mu pracę nauczyciela historii w legnickim gimnazjum. Karcz poznaje tam miejscowych entuzjastów historii miasta i pod ich wpływem sam zaczyna się interesować przeszłością Legnicy. Przynajmniej dopóki pewnego dnia dosłownie nie zapada się pod ziemię...
Kontynuacja przygód Roberta Karcza w książce pt. „Miasto złodziei”. Porywa od pierwszych stron, bo nauczyciel historii nie potrafi żyć spokojnie. To oznacza duże kłopoty i nowe zagadki do rozwikłania.
Aleksander Minkowski – Marta Patton i Złoty Papirus
Powieść detektywistyczna dla młodzieży popularnego polskiego autora Aleksandra Minkowskiego. Są tropicielami złoczyńców - kulturysta Filip, rudowłosy haker Patryk i ich przywódczyni, zielonooka nastolatka Marta Patton, w której obaj się podkochują. Zamiłowanie do niezwykłych przygód każe im tropić groźnych przestępców, badać magiczne zjawiska, rozwiązywać skomplikowane zagadki. Często ocierają się o śmiertelne zagrożenie. Tym razem Marta Patton i jej przyjaciele rozwiązują tajemnicę złotego papirusu.
Kolejne przygody Marty Patton i Tropicieli Złoczyńców znajdziecie w książkach: Marta Patton i Amulet Szczęścia, Marta Patton i kopalnia arcydzieł, Marta Patton i gang Belzebuba, Marta Patton i Kapłanka Miłości, Marta Patton i ostatnia wola Williama Samsona i Marta Patton i Klinika Cudów.
Agnieszka Urbańska – Rycerz na karuzeli
Grześ i jego koledzy z podwórka zakładają Bractwo Rycerzy. Odkrywają, że ich sąsiadka, pani Gienia Klopsikiewicz, to najprawdziwsza wróżka, a na poddaszu mieszka czarodziej Patryk Ptak, który robi najpyszniejszą pizzę na świecie. W byciu rycerzami nie przeszkadza im brak prawdziwej zbroi, wystarczy własnoręcznie wykonana z kartonu i folii aluminiowej. Nie walczy ze smokami, lecz ze śmiecącym wszędzie panem Klocem, a zamiast na rumaku jeździ na rowerze od dziadka lub… plastikowym wielbłądzie zmieniającym się w żywego dromadera! Mądra i pouczająca opowieść o sile dziecięcej wyobraźni i odkrywaniu tego, co naprawdę ważne.
Ale uwaga! Ta książka jest nie tylko dla chłopaków. Każdy rycerz potrzebuje przecież swojej damy.
Martyna Jacewicz – Las pełen tajemnic
Hania, Darek i Ewa wyjeżdżają wraz z ojcem nad jezioro. Darek, osiemnastolatek jest cichym, wrażliwym chłopcem o otwartym sercu, ale potrafiącym zachować zimną krew w trudnych sytuacjach. Ewa natomiast to dziewczyna zapatrzona w siebie i obojętna na sprawy rodziny. Tata decyduje się zorganizować, najmłodszej Hani tajemnicze podchody: we współpracy z Ewą i Darkiem rysuje mapę, zostawia wskazówki i wymyśla zadania. Wówczas dookoła zaczyna dziać się coraz więcej niewyjaśnionych rzeczy. Ginie lalka dziewczynki, z lasu słychać trzask gałęzi, ktoś pali ognisko i w końcu włamuje się do ich domku. Ewidentnie ktoś się wokół nich „kręci". Kiedy jednak przerażenie bierze górę, postanawiają wracać do domu, oprócz Darka, który na własną rękę wyrusza na poszukiwania. Jak się skończy ta tajemnicza historia? Możecie przekonać się sami.
Katarzyna Dembska – Mariolka, zwariowana powieść dla nastolatek
Mariolka to typowa nastolatka, która nie cierpi swojego imienia. Na co dzień życie utrudniają jej młodszy brat Lesio, zwany pieszczotliwie gadem, nadinteligent Eryk z fryzurą a la Justin Bieber, którego należy jak najszybciej wyautować, i niejaka Barbie Pustoblond – największy wróg, który skutecznie blokuje Mariolce dostęp do szkolnego ciacha – Kamila. Wystarczy tydzień, by życie bohaterki wywróciło się do góry nogami. Czy Mariolka podbije serce boskiego Kamila? Jaką rolę w całej historii odegrają pies obronny Fus, pan od wf-u i… przyrodni brat wielkiego czeskiego sportowca? Pełna gagów sytuacyjnych, mega śmiesznych perypetii i absurdalnego humoru powieść rozbawi Was do łez!
Kolejne perypetie nastolatki w książce pt. „Mariolka, zwariowanych przygód ciąg dalszy”.
Sandy Hall – Musimy coś zmienić
Pełna humoru opowieść o zakochiwaniu się!
Lea i Gabe mają ze sobą wiele wspólnego. Słuchają tej samej muzyki, lubią identyczne jedzenie i mają podobne poczucie humoru. Niestety, oboje są bardzo nieśmiali, a w dodatku Gabe skrywa pewien sekret. Między nimi aż iskrzy, a wszyscy wokół to zauważają. Oni sami nigdy by nie przypuszczali, że tak wiele osób trzyma za nich kciuki. Bariści śledzą rozwój ich znajomości jak serial telewizyjny. Kierowca autobusu opowiada o nich swojej żonie. Kelnerka podstępem sadza ich przy jednym stoliku. Nawet wiewiórka uważa, że byliby idealną parą.
Kiedy Lea i Gabe w końcu zrozumieją, że łączy ich niezwykłe uczucie?
Które z nich zdecyduje się zrobić pierwszy krok?
Czy nie będzie już wtedy za późno?
Sandy Hall – Daj mi odpowiedź
Życiowe rozterki nastolatki, która nie wie jeszcze, co chce robić w życiu i co ma studiować. Na złość mamie, do czasu podjęcia decyzji i przede wszystkim uniknąć nudnego wakacyjnego stażu, Jane zatrudnia się jako niania w domu Teo – przyjaciela z dzieciństwa i młodzieńczej miłości. Chłopak skrywa bolesną tajemnicę, którą dziewczyna przypadkowo poznaje. Wspólnie spędzony czas zbliża tę dwójkę do siebie bardziej, niż się spodziewali. Tego lata wyjdzie na jaw jeszcze kilka tajemnic…
Yvette Żółtowska-Darska – Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem
Pierwsza biografia Michała Pazdana dla dzieci.
PAZDEK to opowieść o chłopcu, który miał talent i kochał piłkę, ale wcale nie mierzył w piłkarski top. I kiedy inni, teoretycznie zdolniejsi, przepadali gdzieś po drodze, on po prostu robił swoje. To opowieść o wielkiej pasji i pracowitości. O tym, że każdy z nas ma swoją szansę w życiu. Wreszcie o tym, że to silna psychika i konsekwencja, a nie sam talent czynią z nas mistrzów.
Będąc kilkulatkiem, słynął z dobrych manier i spokojnej natury. Mając 19 lat ukończył renomowane liceum w Krakowie i rozpoczął wyższe studia pedagogiczne. Rok później grał w Górniku Zabrze. Dopiero co trafił do Ekstraklasy, w której – mimo sukcesów – nie wróżono mu wielkiej kariery. Dziś jest jej najlepszym obrońcą i jednym z najbardziej lubianych reprezentantów Polski.
Z tej serii : „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce”, „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem”, „Lewandowski. Wygrane marzenia”, „Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę”, Suarez. Nigdy nie będziesz sam”, „Neymar. Czarodziej futbolu”.
Sławomir Hanak – Lipcowe przypadki Agatki
Jeśli marzysz o poszukiwaniu skarbów i lubisz fascynujące zagadki to koniecznie przeczytaj książkę pt. „Lipcowe przypadki Agatki”. Głowna bohaterka Agata Halata ma już dość szkoły i okropnego Marcina, który ciągle jej dokucza. Gdy nadchodzą upragnione wakacje wyjeżdża z rodzicami nad morze i spotyka tam… nie kogo innego jak nieznośnego kolegę! Dzieciaki zakopują topór wojenny, gdy pewnego dnia w ruinach starego zamku trafiają na butelkę, w której ukryta jest pożółkła kartka z niezrozumiałą treścią. Agata, Marcin i Jola podążają tropem tajemnicy, znajdując kolejne, coraz bardziej skomplikowane wskazówki. W dodatku na drodze staje im intrygująca postać: stary, ponury rybak. Kim jest ten człowiek? Jaką skrywa przeszłość? Znakomitą, trzymającą w napięciu powieść detektywistyczną polecamy wszystkim miłośnikom przygód i dobrej lektury.
Nick Butterworth – Poszukiwanie skarbu
Dozorca parku Percy, organizuje zabawę w poszukiwaniu skarbu. Wszyscy jego przyjaciele mają podążać szlakiem wskazówek ukrytych w parku. Ten, kto pierwszy dotrze do końca, zdobędzie skarb! Zwierzęta są bardzo przejęte i nie mogą się doczekać rozpoczęcia zabawy...
Inne opowieści o Percym i jego przyjaciołach zwierzętach w książkach: „Po burzy”, „Wyprawa ratunkowa”, „Przejażdżka z Percym”.
Sylvia Vanden Heede - Felek i Tola i porywacze
„Felek i Tola i porywacze” to kolejna książka z cyklu o przygodach sympatycznej pary przyjaciół – lisa łakomczucha i rezolutnej zajączki, znanych z tomów: Felek i Tola, Do zobaczenia, Felku i Tolu, Felek i Tola na wyspie. Tym razem Felka i Tolę odwiedzają niespodziewani goście – kuzyn Felka i jego kompan. Niestety, nie mają dobrych zamiarów – planują kradzież. Gdy ich plan się nie powiódł, z braku innego łupu porywają Jo! Liczą na okup i wcale się nie spodziewają, że niesforny malec sprawi im niemały kłopot. Tymczasem Felek, Tola i ich przyjaciele wyruszają na poszukiwanie Jo. Tylko czy on na pewno chce zostać uratowany?
Trzymająca w napięciu, zaskakująca i śmieszna historia kryminalna dla najmłodszych: lis Felek i zajączka Tola na tropie porywaczy.
Rafał Klimczak – Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa
Wyobraź sobie, że jesteś kropką, która pewnego dnia wypada z książki wprost do pokoju pełnego niespodzianek i tajemnic.
Ciekawska Kropka z pomocą nowo poznanych pluszowych przyjaciół chce rozwikłać mnóstwo zagadek, bo przecież każdy chciałby wiedzieć, na przykład skąd biorą się włosy i jak powstaje kurz. Ciekawi ją, dlaczego niebo jest błękitne i w jaki sposób deszcz dostaje się do chmur. Podczas pierwszego spaceru w parku dowiaduje się też, do czego służą różne zioła i co takiego parzy w pokrzywie.
Rafał Klimczak, autor bestsellerowej serii Nudzimisie, w bardzo przystępny sposób opowiada o zjawiskach przyrodniczych i innych ciekawostkach, a kolorowe ilustracje Ilony Brydak wspaniale dopełniają całości.
To idealna propozycja dla najbardziej dociekliwych małych odkrywców!
Marcin Mortka – Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę
Do Szepczącego Lasu przybywa Strofka, kruczka mieszkająca na Ognistej Wyspie. Strofka opowiada Tappiemu o trzech czarodziejach, którzy opanowali wyspę i uwielbiają płatać złośliwe psikusy. Legenda głosi, że kiedyś wrzucili do wnętrza Wulkanu wielki głaz, a ten zaczął czkać tak uciążliwie, że mieszkańcy wyspy zmienili mu imię na Wulczkan. Tappi, jak zawsze w takiej sytuacji, chce pomóc nieszczęśliwym mieszkańcom wyspy. Szykuje więc Smoczy Łeb do kolejnej wyprawy. Tym razem Chichotek zostaje w Szepczącym Lesie, a jego miejsce u boku Tappiego zajmuje ktoś inny… Kto z wikingiem pojedzie na Ognistą Wyspę? Czy mu się uda poskromić złych czarodziejów? Dowiecie się po przeczytaniu tej książki.
Magdalena Kulus - Cykor
Opowieść o tym, że nie warto oceniać kogoś z góry, bo łatwo stracić okazję na przyjaźń.
W domu Łatka pojawia się intruz. Taki mały, taki chudy... wszyscy domownicy natychmiast się nad tym nowym kiciusiem litują i rozpieszczają go niemożliwie. Ale nie Łatek. Łatek jest zazdrosny, nie znosi Cykora i postanawia się go pozbyć. W realizacji planu pomaga mu gang bezpańskich kotów. Robi się groźnie, a Łatek już nie może się wycofać, choć zaczyna mieć wątpliwości.
Dorota Sumińska - Świat według psa
Wzruszająca historia jamnika Bolka, który po dziesięciu latach wspólnego życia został wyrzucony z domu przez swoich opiekunów. Zrozpaczony pies nie wiedział jeszcze, że czeka na niego nowa, kochająca pani i nowy rozdział życia…
Ten pies ma niebywały zmysł poznawczy, ponieważ interpretuje ludzkie zachowania wszystkimi zmysłami. Węch, wzrok, słuch i smak dostarczają mu dużo więcej informacji o ludziach niż można by to sobie wyobrazić. Bolek jest empatyczny i zdolny do wielkich uczuć, taka też jest jego ludzko – zwierzęca opowieść.
W nowej książce Dorota Sumińska opowiada o miłości i śmierci, rozstaniach i powrotach, losach współczesnych bohaterów i tych, którzy żyją tylko we wspomnieniach. Ale narratorem i komentatorem ludzkich losów, jest nie kto inny, jak ukochany jamnik autorki - Bolek.
Tajemnicze przygody Kubusia
Czy obok nas istnieje jakiś inny, magiczny świat? Mały Kubuś przekonuje się, że tak i jest na wyciągnięcie ręki. Tam zwierzęta potrafią mówić, zabawki ożywają a wszystko sprawia dużo radości. Chłopczyka do tej krainy niesamowitości wprowadza babcia, a wszystko zaczyna się pewnego zupełnie zwyczajnego dnia, kiedy Kubuś poprosił ją o wizytę w zoo. Odwiedziny, w których nie miało być nic niezwykłego, zmieniają się w podróż po krainie czarów, a to dopiero początek przygód chłopczyka.
Maciej Orłoś – Tajemnicze przygody Meli
Pięcioletnia Mela jest szczęśliwym dzieckiem- ma nie tylko troskliwych rodziców, ale i wspaniałego dziadka. Dziadka, który nie tylko opowiada małej wnuczce różne ciekawe historie, lecz potrafi sprawić, że bajki stają się rzeczywistością. Za sprawą ofiarowanego przez niego cudownego bursztynka, dziewczynka przenosi się w świat marzeń, gdzie można spotkać krasnoludka a wróżka wyczaruje najlepsze na świecie lody.
Ewa Kozyra-Pawlak - Liczypieski
W tym wpadającym w ucho wierszu dla najmłodszych kryje się urocza historyjka o dziesięciu bezdomnych pieskach. Pełna niespodzianek, pięknie zilustrowana książka - wyszywanka przygotowuje malucha do nauki liczenia, ćwiczy jego spostrzegawczość i pogłębia wrażliwość. Świetnie nadaje się także do czytania przed snem. Wiele tu emocji, ciepła i humoru, który zachwyci również dorosłych. A wszystko przez pewne ogłoszenie...
MalvinaMiklos - Wesołe opowieści o zwierzętach
Krecik Kornel i jego przyjaciele mają wiele niezwykłych i często zabawnych przygód, które przytrafiają im się niemal każdego dnia. Na szczęście, nawet jeśli coś im się nie udaje, to w końcu wymyślają sprytny plan, dzięki któremu zawsze pokonują trudności. Czasem krecikowi i jego przyjaciołom z pomocą przychodzą skrzaty lub leśna elfka. W taki czy inny sposób, leśne zwierzęta zawsze udowadniają, że życzliwość i troska o innych to bliskie im wartości, które są bardzo cenne. To właśnie przekazują dzieciom, które dodatkowo dzięki lekturze tej książki odkryją radość płynącą z czytania pobudzającego wyobraźnię i myślenie.
Grzegorz Gortat - Piętnaście kroków lepiej w to uwierz
Przebudzenia mogą być różne: gwałtowne lub łagodne, radosne albo pełne lęku, kiedy nie wiemy, czy to jeszcze sen czy jawa. Ale najbardziej niesamowite przebudzenie czeka Eryka Kafkę. Eryk Kafka ma 11 lat i jest zwyczajnym nastolatkiem, podobnym do większości chłopców w jego wieku. Ma kochających rodziców, właśnie przeżywa pierwszą miłość, musi stawić czoła szkolnemu dręczycielowi. Nagle wszystko się zmienia. Pewnego dnia Eryk budzi się we własnym łóżku i nic nie jest już takie jak było... Przed domem czekają na niego trzej nieznani mężczyźni i wspaniała limuzyna. Dokąd zabiorą Eryka i czy chłopcu uda się przejść zwycięsko przez próbę piętnastu kroków?
Sarah Dessen - Kołysanka
Nic nie wychodzi Remy tak dobrze, jak zrywanie. Rzesza jej byłych chłopaków na pewno by się z tym zgodziła. Trudno ją za to winić, najwyraźniej odziedziczyła tę skłonność w genach. Jej matka, pisarka, właśnie wychodzi za mąż po raz piąty. A ojciec, muzyk, zniknął z jej życia, zanim się urodziła. Jedyną pamiątką po nim jest ckliwy hit Kołysanka, którą dla niej napisał.
Dexter, nowy chłopak Remy, jest jej kompletnym przeciwieństwem. Oderwany od ziemi, niezorganizowany, niepoprawny optymista. Zanim zacznie jej na nim zależeć, Remy musi zrobić to, co umie najlepiej – odejść.
Federico Moccia - Tylko ty
Ciąg dalszy przygód bohaterów "Chwili szczęścia" rozgrywa się w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Morskim Oku.
Nicco postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, którą poznał w Rzymie i w której się zakochał. W podróży towarzyszy mu jego najlepszy przyjaciel, Gruby. Przed wyjazdem zdobywają warszawski adres dziewczyny, który jednak okazuje się nieprawdziwy. Na szczęście w centrum miasta natrafiają na wielki baner reklamowy z Anią w roli modelki. Tak Nicco dowiaduje się, czym zajmuje się jego ukochana i jak bardzo jest znana w Polsce. Kolegom udaje się odnaleźć agentkę Ani. Okazuje się nią przebojowa Klaudia, dla której z miejsca traci głowę Gruby. Klaudia ma dla Ani ważny kontrakt reklamowy do omówienia i podpisania i w tym celu wyrusza do Krakowa, gdzie mieszka dziewczyna, a wraz z nią Gruby i Nicco.
Yvette Żółtowska-Darska – Ibra. Chłopiec, który odnalazł własną drogę
Historia Zlatana Ibrahimovicia, choć ściska za gardło, pozwala wierzyć, że dzięki pasji, talentowi i determinacji, każdy może odnaleźć własną drogę i przy okazji wejść na szczyt.
Miał sześć lat, kiedy ukradziono mu ukochanego BMX-a. Dziesięć - kiedy rozdzielono go z siostrą. Trzynaście - gdy rodzice kolegów zażądali usunięcia go z klubu. Dziś, jako kapitan reprezentacji Szwecji, w swojej ojczyźnie jest popularniejszy od królowej.
Ewa Nowak – Nie do pary
Szesnastoletni Alek przeżywa okres buntu. Potwierdzenia własnej wartości szuka głównie w oczach płci przeciwnej, co prowadzi do kontaktów z wieloma dziewczynami. W końcu chłopak całkowicie się gubi w swoich uczuciach. Wplątuje się w niezręczne sytuacje, a zarazem traci poczucie bezpieczeństwa, bo rozpada się jego rodzina. Czy Alkowi uda się wyjść na prostą i zrozumieć, co jest w życiu ważne?
Rafał Kosik – Felix, Net i Nika oraz niebezpieczne dorastanie
Wakacyjny Londyn to świetne miejsce na przygodę, lecz jeśli pojadą tam Felix, Net i Nika, a dołączy do nich Laura... Jak zwykle u Kosika - będzie się działo! Gang elegantów, Net za ladą hotelowej recepcji, londyńskie szczury, pewien pies rasy corgi, agent Mamrot i... kłopoty z Niką. W wakacyjną prozę życia bohaterów wedrze się technologiczna moc sztucznej inteligencji i biologiczna potęga nastoletnich hormonów. Bo to książka dla współczesnych nastolatków - będzie trochę strasznie i niebezpiecznie, czasem poważnie, a najczęściej... bardzo śmiesznie.
Bacca Fitzpatrick - Niebezpieczne kłamstwa
Stella to nie jest moje prawdziwe imię. Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem. To nie jest moje prawdziwe życie. Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać… Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.
Andrea Portes - Jak najdalej stąd
Luli ma trzynaście lat, a już zdążyła poznać gorzki smak życia. Jej rodzice to alkoholicy pogrążeni w pijackich awanturach. Samotna, zdana tylko na siebie w małym miasteczku w Nebrasce, Luli postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Ucieka z domu i autostopem wyrusza do Las Vegas, by tam znaleźć bogatego sponsora. Myśli, że skok w dorosłość zmieni jej życie na lepsze. Pełna nadziei na przyszłość, Luli będzie musiała zmierzyć się ze światem okrutniejszym niż ten, od którego uciekła.
Paweł Wakuła - Jagiełło pod prysznicem. Opowieści o władcach polski
Jagiełło pod prysznicem to pełna humoru opowieść o polskich władcach, która zaciekawi nawet tych, którzy dotąd uważali, że historia jest nudna jak flaki z olejem. Przekonają się, że prawdziwa historia Polski obfituje w wydarzenia, których nie wymyśliliby scenarzyści Gry o tron, pełna jest zdrad, ucieczek, braterskich kłótni, przemyślnych forteli i krwawych bitew. Dowiedzą się, że nasi królowie i książęta byli ludźmi z krwi i kości, że zdarzali się wśród nich bohaterowie i tchórze, grzesznicy i święci, patrioci i zwyczajni zdrajcy.
To lektura dla tych, którzy nie lubią wkuwania dat, ale chcą wiedzieć, dlaczego Bolesław Chrobry kazał swoim poddanym wyrywać zęby, z jakiego powodu Bolesław Krzywousty kazał oślepić brata, po co Zygmunt August spotykał się z czarnoksiężnikiem Twardowskim, czy Jan Sobieski lubił kawę po wiedeńsku i co łączyło Jana Kazimierza z więźniem w żelaznej masce.
Dzięki tej książce przekonacie się, że historia da się lubić!
Agata Loth-Iganciuk - Draka w muzeum
Muzeum? Obrazy i rzeźby? Czy to może być fajne? „Draka w Muzeum” to dowód na to, że można znaleźć sposób, by muzeum stało się scenerią pasjonujących przygód. Pomysł jest zaskakująco prosty i tylko pozornie niepedagogiczny: dwaj bracia, Stefek i Janek zakładają się z kolegami. Podejmują wyzwanie- mają dostać się do muzeum nocą i wynieść z niego dzieło sztuki. I ma to jeszcze zostać opisane w gazetach. Typowe zachowanie z kategorii ryzykownych, do których dzieci mają skłonność. Przedsięwzięcie urealnia się dzięki (nie do końca świadomemu) udziałowi dziadka - emerytowanego pracownika Muzeum Narodowego w Warszawie. I dalej już intryga rozkręca się jak szalona. Tyle można powiedzieć, żeby za wiele nie zdradzić. Kolejne nocne przygody mają za tło zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Pojawia się Bitwa pod Grunwaldem (i jej powojenne losy), weduty Canaletta (i ich wykorzystanie do odbudowy Warszawy), Bitwa pod Orszą, malowidła z Faras, zbiory monet, kolekcje miniatur i greckich waz. Zaletą książki jest nie tylko wciągająca i pełna fantazji przygodowa intryga w muzealnych okolicznościach, jest nią też autentyzm języka i zachowań dzieci-bohaterów. Nie do przecenienia są ilustracje: dynamiczne, świeże, łączące komiksowy styl i kreskę z dowcipem sytuacyjnym.
Ewa Nowak - Mecz o wszystko czyli dzień z życia piłkarza
W emocjonującej opowieści z serii „Czytam sobie” Ewa Nowak pokazuje, że bycie piłkarzem to naprawdę ciężka praca. Czytelnik dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy o życiu boiskowego profesjonalisty, na przykład co powinien jeść, ile ćwiczeń powinien wykonać, jak może odreagować stres, jak przygotować się do meczu, ile godzin powinien spać. Oprócz takich rzeczowych informacji autorka zawarła w treści również cenne nauki odnośnie zachowania fair play, kibiców i postawy wobec przegranych. To wartościowa lekcja dla dzieci, które chciałyby zawsze zwyciężać.
Seria „Czytam sobie" to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat, zgodny z zaleceniami metodyków. Wybitni polscy autorzy i mistrzowie ilustracji stworzyli wciągające historie, odpowiednie dla dzieci. Duża czcionka i papier przyjazny oku są dodatkowymi walorami serii.
Książki do wypożyczenia w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym biblioteki!!!
Philippa Gregory – Dziedzictwo
Beatrice Lacey, córka bogatego właściciela ziemskiego wychowana w rodowym majątku położonym w samym sercu Anglii, z uwielbieniem patrzy na należące do jej rodziny tereny. Zgodnie z prawem obowiązującym w XVIII wieku ziemię może odziedziczyć tylko mężczyzna - tymczasem Beatrice nie wyobraża sobie, że ktoś inny miałby rządzić posiadością. W myśl zasady, że cel uświęca środki, nie cofnie się przed niczym, byle dopiąć swego...
Iwona Majewska-Opiełka – Powiedz to dobrym słowem
Książka o znaczeniu odpowiedniego doboru słów, aby komunikacja z innymi poprawiała się, rozmówcy lepiej nas słuchali i rozumieli. Autorka zwraca również uwagę na to, że mówienie dobrym słowem jest pomocą w osobistym rozwoju, zmianie sposobu myślenia, zwiększa poczucie własnej wartości, pozytywne postrzeganie świata i poczucie obfitości, jak również poprawia skuteczność naszych działań (także tych biznesowych).
Olga Haber – Wyklęci
Pośród szalejącej zadymki przypadkowi świadkowie znajdują w fontannie zwłoki młodej skrzypaczki z poderżniętym gardłem. Zbrodnia szokuje miasto, okazuje się jednak, że to dopiero początek - kolejne morderstwa, gwałtownie wzrastająca fala samobójstw i bestialski akt kanibalizmu.
Młoda, ambitna podkomisarz wraz z partnerem usiłuje rozwikłać piętrzące się sprawy, jednak złu, które zagościło w mieście, niełatwo się przeciwstawić. Ludzie zaczynają szeptać, że okolicę nęka jedna z najstarszych i najpotężniejszych europejskich wiedźm. Jest jednak ktoś, kto twierdzi, że potrafi walczyć z przywoływanymi przez nią demonami, ale czy zdoła tę walkę wygrać?
Arleta Tylewicz – Szczęście do poprawki
„Szczeście do poprawki” to opowieść o zranionym uczuciu, rozczarowaniu i zdradzie, ale też o bezinteresownej przyjaźni i głębokiej miłości. O tym, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć wszystko od nowa i tylko od nas zależy, czy będziemy żyć pełnią szczęścia, czy tylko jego iluzją.
Henry James – Europejczycy
Henry James konfrontuje nowoczesnych, swobodnych obyczajowo Europejczyków z pozornie prowincjonalnymi, purytańskimi Amerykanami. Zderza dwie odmienne kultury, obserwując przy tym, czy w podobnym połączeniu można odnaleźć szczęście.
„Europejczycy” to pełna kunsztu powieść o różnicach i inności.
Stephen King – Znalezione nie kradzione
Gdy fascynacja literaturą zmienia się w obsesję...
„Pobudka, geniuszu” – tymi niepokojącymi słowami zaczyna się opowieść o psychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni.
Geniuszem jest John Rothstein, autor porównywany z J.D. Salingerem, twórca słynnej postaci Jimmy’ego Golda, który jednak od kilku dekad nie wydał żadnej książki. Czytelnikiem – Morris Bellamy, wściekły nie tylko o to, że jego ulubiony autor przestał publikować nowe powieści, lecz także dlatego, że sprzedał nonkonformistyczną postać Jimmy’ego Golda dla zysków z reklam.Morris wymierza Rothsteinowi karę najdotkliwszą z możliwych. Zabija go i opróżnia jego sejf z gotówki. Kradnie też notesy zawierające co najmniej jedną niewydaną jeszcze powieść z Goldem. Morris ukrywa swój skarb, po czym za inne przestępstwo trafia do więzienia.
Noah Gordon - Medicus
Anglia, XI wiek. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też ową szczególną wrażliwość, która pozwala "czytać" w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się.
Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt odbiega od szalbierskich sztuczek średniowiecznych medyków. Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: dotrzeć do Isfahanu i zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną.
Barbara Kuligowska-Dudek – Dieta bez mleka i glutenu
Trądzik, trudna do leczenia nadwaga, bóle głowy, ciągłe katary i zapalenia zatok, reumatyzm, problemy skórne, astma, zespół przewlekłego zmęczenia. Jeżeli niepokoją cię którekolwiek z tych objawów, to warto rozważyć wpływ pokarmów na ich powstawanie. Może okazać się, że twój układ odpornościowy traktuje jako wroga niektóre składniki pokarmowe, doprowadzając w ten sposób do reakcji alergicznych różnego typu. W szczególności wiele osób uzyskuje dodatni wynik w testach alergicznych na mleko, jaja i gluten (lub pszenicę).
Agata Młynarska – Pyszna zmiana, czyli moje życie bez glutenu
Niech ta książka będzie dla Ciebie pomocą w zawiłym świecie odżywiania, które może być przyczyną wielu chorób lub kluczem do zdrowia.
Jolanta Piekarska – Błędy językowe uczniów z inteligencją niższą niż przeciętna
Wśród uczniów, którym szkoła powinna zapewnić wszechstronną pomoc są dzieci z inteligencją niższą niż przeciętna. Uczniowie ci, pomimo zaangażowania w proces edukacji, nie są w stanie opanować wymaganego materiału szkolnego, popełniają mnóstwo błędów, w tym takich, które w istotny sposób zakłócają zrozumienie nadawanego komunikatu.
Książka jest pierwszą próbą zasygnalizowania zakresu i specyfiki zachowań językowych uczniów z inteligencją niższą niż przeciętna na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Albert J. Bernstein – Emocjonalne wampiry
Rozpoznaj „wampiry” i naucz się z nimi walczyć. Nowe, poszerzone wydanie
Czy w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się ludzie, którzy w tajemniczy sposób pozbawiają nas energii, poczucia własnej wartości i bezlitośnie nas wykorzystują?
Jeśli tak, to wpadliśmy w szpony emocjonalnych wampirów! Albert J. Bernstein przystępnie i dowcipnie opisuje rozmaite typy osobowości i odmian emocjonalnych wampirów – bezwzględnych tyranów, aspołecznych hedonistów, samolubnych narcyzów, męczących paranoików. Książka, oparta na wiedzy psychologicznej, zawiera cenne rady i sporą dawkę humoru, tak potrzebnego w trudnych i wyczerpujących relacjach.
Sławomir Koper – Zachłanne na życie
Najciekawsze kobiety swojej epoki: Agnieszka Osiecka, Małgorzata Braunek, Kalina Jędrusik, Elżbieta Czyżewska w opisie najpoczytniejszego polskiego autora biografii. W "Złotej kolekcji" Sławomira Kopra czytelnik znajdzie nowe, nieznane szczegóły z życia bohaterek.
Fascynująca lektura i dla fanów twórczości tego autora, i dla tych, którzy po raz pierwszy sięgną po jego książkę.
WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH
Robert J. Mackenzie - Kiedy pozwolić, kiedy zabronić
Podstawą skutecznego wychowywania jest konsekwentne wyznaczanie granic, umożliwiających dziecku orientację w otaczającym je świecie. MacKenzie omawia typowe błędy popełniane przez rodziców, wyznaczających dziecku zbyt sztywne, zbyt szerokie lub niestałe granice. Opisuje granice odpowiednie dla dzieci na różnym etapie rozwoju oraz skuteczne metody ich ustalania.
Ofelia Grzelińska – Mama dookoła świata
Dlaczego ciąża w Japonii trwa dziesięć miesięcy? Jak smakuje i na co wpływa napój zrobiony z gniazd jaskółek, który piją chińskie mamy? Po co w Armenii niespokojnym małym dzieciom wkłada się pod poduszkę ostry nóż? Czemu Litwinki nie kąpią noworodków w niedzielę?
W książce Ofelii Grzelińskiej matki z całego świata, które żyją i wychowują swoje dzieci w Polsce, opowiadają o tym, jak kobiety w ich stronach rodzinnych dbają o siebie w czasie ciąży, jak przygotowują się do porodu i połogu, jak pielęgnują i karmią dzieci. Stosunek do macierzyństwa w innych krajach niejednokrotnie może zaskakiwać, budzić wątpliwości, a nawet niepokój. Niektóre tradycje czy praktyki są całkowicie odmienne od tego, co uznajemy za oczywiste lub zupełnie naturalne. Choć każdej kobiecie zależy na tym, by mieć zdrowe i szczęśliwe dziecko, to przepisy na bycie dobrą mamą diametralnie różnią się w poszczególnych krajach.
Mama dookoła świata to także podróż po wewnętrznym świecie kobiet doświadczających macierzyństwa z daleka od miejsc, w których się wychowały, o spotkaniu innych kultur i odmiennych sposobach postrzegania rzeczywistości.
Maja Sontag - Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy
Majubaju to filozofia życia realizowana w podróżach. Stan świadomości, wrażliwej otwartości oraz ciekawości.
Każdy rodzaj podróżowania jest dobry, ważne żeby odpowiadał tobie, skrojony był na twoje potrzeby, przewidywał element ryzyka, ale dawał poczucie komfortu.
Majubaju jest takie i nie inne, śmieszne, promienne, ujmująco szalone. Czasami hostel, czasami plebania wuja, trafia się kurort, bywa i chmurka.
Majubaju przejawia się z wszechogarniającym zachwytem w nowo odwiedzanych miejscach. W chwilach, gdy ogarnia cię poczucie radości, gdy chwytasz się za głowę i chłoniesz cuda na kiju.
To marzenia o spełnianiu marzeń, takich z rozmachem, o skokach ze stratosfery, o niebieskich migdałach...
Diane Chamberlain - Dobry ojciec
Przed czterema laty dziewiętnastoletni Travis Brown dokonał wyboru: sam wychowa nowo narodzoną córkę. Kiedy większość jego przyjaciół imprezowała i chodziła na randki, Travis siedział w domu, zmieniał pieluszki i martwił się o pieniądze na życie, nigdy jednak nie żałował tej decyzji. Bella jest światłem jego życia. Kiedy jednak Travis traci pracę i dom, bezpieczeństwo – które z takim trudem stworzył dla Belli – zaczyna się chwiać.
A potem następuje cud. Praca w Raleigh może poprawić ich los. Musi. Ale gdy Travis przyjeżdża do miasta, przekonuje się, że nie chodzi o pracę, a udział w przestępstwie, które zapewni szybkie pieniądze bez żadnych konsekwencji. Czy aby na pewno?
Co sprawia, że stajemy się dobrymi rodzicami? Czy dobro dziecka może usprawiedliwić działania poza prawem? Jak daleko mogłabyś się posunąć, chcąc chronić swoje dziecko?
Małgorzata Warda – Miasto z lodu
Agata ma trzynaście lat i prawie nie zna Teresy, swojej matki, kiedy ta zabiera ją w podróż po Polsce. Osiedlają się w niedużym górskim mieście, gdzie próbują na nowo nawiązać więź. Piękna, samotna kobieta, od pierwszej chwili wzbudza ogromne zainteresowanie mężczyzn, wolnych i żonatych. Dwie „obce” szybko stają się głównym tematem plotek. W miarę upływu czasu niechęć, a nawet wrogość ludzi z miasteczka rośnie.
Pewnego ranka Agata zostaje znaleziona w górach, w stanie krytycznym. Nie wiadomo, co się dziewczynce stało. Lekarze walczą o jej życie, policja i dziennikarze rozpoczynają dochodzenie. Z każdą chwilą objawiają się nieznane oblicza bohaterów dramatu: matki, dyrektorki szkoły, koleżanek, mieszkańców miasteczka. Nowego znaczenia nabierają słowa „odpowiedzialność” i „manipulacja”. Niemym świadkiem wydarzeń jest pogrążona w śpiączce, nieprzytomna Agata.
Wojciech Cejrowski – Wyspa na Prerii
Dotychczas pisałem książki o Indianach z Amazonii – było dziko i egzotycznie. Ta jest o kowbojach z Arizony, i też będzie dziko i egzotycznie. Południe Stanów Zjednoczonych oraz dawny Dziki Zachód są zupełnie inne niż Nowy Jork, Chicago, Floryda czy Kalifornia. Preria zadziwia nawet tych, którzy dobrze znają Amerykę. Gdyby komuś nie mieściło się w głowie, że prowincja największego mocarstwa na świecie wygląda tak, jak ją tu opisałem, niech rzuci okiem na serial telewizyjny „Duck Dynasty” (w Polsce znany jako „Dynastia Kaczorów”) albo... niech potraktuje tę książkę jak zwykłą powieść przygodową.
A gdyby ktoś chciał sprawdzić osobiście, czy jest tak jak tu opisałem, drogę znajdzie łatwo: wystarczy zjechać z autostrady, potem jeszcze raz zjechać, i znów zjechać, i tak do skutku – aż skończy się mapa i wylądujesz na polnej drodze, prowadzącej na jakieś rancho.
Guillaume Musso - Jutro
Emma mieszka w Nowym Jorku. Ma 32 lata i ciągle szuka tego właściwego mężczyzny. Matthew mieszka w Bostonie. Odkąd jego żona zginęła w wypadku, samotnie wychowuje czteroletnią córeczkę. Korespondencyjna znajomość rodzi potrzebę spotkania. Tego samego dnia, w tym samym czasie, otwierają drzwi restauracji… Ich drogi jednak się nie krzyżują. Gra kłamstw? Żart wyobraźni? Manipulacja? Musso ujawnia swoje mistrzostwo w kreowaniu atmosfery tajemnicy Paris Match.
Iwona Schymalla - Zawód spikera
Tajemnice Telewizji Polskiej i arkana pracy dziennikarzy.
Przejmująca opowieść o czasach pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski, ceremonii pogrzebowej i beatyfikacji.
Sentymentalna podróż z programem Kawa czy herbata?
Relacje z planów filmowych. Leczenie duszy i ciała.
Burzliwa kariera dyrektora największej polskiej anteny.
Gorzkie słowa o polityce i przyczynach rezygnacji z pracy w TVP.
Iwona Schymalla, dziennikarz Telewizji Polskiej, w rozmowie z Małgorzatą Talarek opowiada o 20 latach przed kamerą.