Dyskusyjny Klub Książki

Partnerzy



BIP



Odwiedziny

Dzisiaj 1

Wczoraj 4

Ten tydzień 25

Ten miesiąc 13

Wszystkie 903538

Wielkość czcionki

Simona Kossak - buntowniczka z wyboru…

Simona Kossak - buntowniczka z wyboru…

Nietuzinkową sylwetkę Simony Kossak przybliża czytelnikom Anna Kamińska. Autorka w książce pt.: „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” nakreśla portret przedstawicielki kolejnego pokolenia znamienitego rodu Kossaków, wybitnej biolożki, profesor nauk leśnych, zagorzałej aktywistki na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz zajadłej przeciwniczki łowiectwa.

Pochodząca ze znanej, artystycznie uzdolnionej, jednak zarazem dysfunkcyjnej rodziny, długo poszukiwała swojej własnej życiowej drogi. Ostoję odnalazła dopiero w Puszczy Białowieskiej, gdzie wraz z Lechem Wilczkiem stworzyła dom w starej leśniczówce „Dziedzinka’. Bywała trudna, często nierozumiana, nie zawsze potrafiła budować relacje z ludźmi. Wydaje się, że bliżej jej było do świata roślin i zwierząt niż pełnego konwenansów świata ludzi.

Bezkompromisowe poglądy i działania Simony Kossak na rzecz ochrony przyrody w Polsce oraz popularyzacji ekoświadomości Polaków niewątpliwie wyprzedzały czasy. Simona Kossak odeszła w 2007 roku nie doczekawszy na szczęście zmian, które wkrótce czekały jej ukochaną Puszczę Białowieską.

Pierwszy raz w Nowym Roku…

Pierwszy raz w Nowym Roku…

Sylwetki silnych, charyzmatycznych kobiet nierzadko są tematem spotkań naszego Klubu. Michelle Obama, o której rozmawiałyśmy podczas pierwszego w 2020 roku spotkania, to niewątpliwie ikona i wzór dla wielu kobiet na całym świecie.

Wspomnienia Michelle Obamy zebrane w książce zatytułowanej „Becoming - moja historia” stały się międzynarodowym bestsellerem. Była Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych szczerze opisuje w niej m.in. swoje dzieciństwo, czasy edukacji, małżeństwo, macierzyństwo oraz blaski i cienie bycia częścią światowej polityki. Michelle Obama to ciepła, mądra, niezależna, ambitna i zaangażowana społecznie osoba – dla wielu idealna przyszła pani prezydent.

 Książka „Mój piękny syn” Davida Sheffa miała być propozycją do dyskusji podczas kolejnych spotkań DKK – jednak nie wszystkie czułyśmy się na siłach by mierzyć się z trudnym problemem poruszanym przez autora. Ten przejmujący opis ojca walki z uzależnieniem ukochanego syna wywołuje silne emocje – to trudna, wymagająca, ale jakże ważna lektura…

Nie zawsze chwila z książką to przyjemna odskocznia od codzienności, niekiedy to czas zadumy i konieczność zmierzenia się z mroczną stroną rzeczywistości – wybór należy do nas.

To już 10 lat!

To już 10 lat!

Wyjątkowy przebieg miało ostatnie - jubileuszowe spotkanie DKK. Wszystkim nam trudno było uwierzyć, że bielawski Dyskusyjny Klub Książki liczy już 10 lat!
Z rozrzewnieniem wspominałyśmy pierwsze spotkanie klubowiczów, które odbyło się 26 listopada 2009 roku w dawnej siedzibie przy ul. Stefana Żeromskiego 43 i poświęcone było twórczości Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Za nami wiele spotkań, mnóstwo przeczytanych stronic i wiele niezapomnianych rozmów o ciekawych książkach, ludziach, filmach i o tym wszystkim co nas frapuje i porusza. Lubimy ze sobą rozmawiać, poznawać swoje poglądy, a przede wszystkim cenimy sobie wspólnie spędzony czas. W ramach, realizowanego z powodzeniem od lat, cyklu „Kulturalnie i lokalnie…” odkryłyśmy wiele dolnośląskich atrakcji, jak np. wyjątkowy Zamek Kapitanowo w Ściniawce Średniej, czy unikatowe, choć znajdujące się w tak bliskim przecież Dzierżoniowie, Synagoga i Cmentarz Żydowski.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszym Klubie. Mamy nadzieję, że przed nami do odkrycia jeszcze wiele tematów, autorów i miejsc. Nie możemy się doczekać kolejnych spotkań!

Kulturalnie i lokalnie… śladami Marianny Orańskiej

Kulturalnie i lokalnie…

śladami Marianny Orańskiej

 

Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe - pełne niezwykle malowniczych miejsc, które od lat wspólnie i na nowo odkrywamy w ramach cyklu: „Kulturalnie i lokalnie”.

Prawdziwą perłą na mapie Dolnego Śląska jest niewątpliwie dawna rezydencja Marianny Orańskiej w pobliskim Kamieńcu Ząbkowickim, którą podziwiałyśmy 19 września. Okazały obiekt, jego burzliwe koleje, a przede wszystkim historia życia jej dawnej właścicielki, kobiety niezwykłej i wyprzedzającej epokę, w której żyła – zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim to miejsce interesujące – pozyskane środki oraz przemyślane działania Gminy sukcesywnie przywracają temu niezwykłemu miejscu dawny blask i świetność.

Evžen Boček

Podczas majowego (23.05.2019) spotkania DKK sięgnęłyśmy po czeską literaturą współczesną. Evžen Boček, o którym rozmawiałyśmy, jest nie tylko pisarzem, ale także kasztelanem zamku Miloticach na Morawach. Książki tego autora adresowane są dla wszystkich ceniących sobie przede wszystkim dobry humor.

Evžen Boček debiutował powieścią zatytułowaną Dziennik kasztelana. Popularność przyniosła mu lubiana przez czytelników, nie czeskich, seria książek opowiadających o perypetiach nietuzinkowej rodziny Kostków, która powraca z Ameryki do Czech, aby przejąć dawną siedzibę rodową – zamek Kostka. Na cykl składają się: Ostatnia arystokratka, Arystokratka w ukropie, Arystokratka na koniu oraz Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka. Osobliwe sytuacje, plejada niezapomnianych i nader wyrazistych postaci i przede wszystkim surrealistyczny wręcz humor sprawiają, że powieści Evžen Boček to wyśmienita propozycja na zbliżające się lato. Gorąco polecamy!