Dyskusyjny Klub Książki

Partnerzy



BIP



Odwiedziny

Dzisiaj 2

Wczoraj 2

Ten tydzień 6

Ten miesiąc 163

Wszystkie 903175

Wielkość czcionki

Podstawowe Informacje Muzeum

Bielawska Placówka Muzealna / Museum in Stadt Bielawa

Anna Brzezińska

ul. Piastowska 19b

Tel. 74/645-09-68  

Czynna:

poniedziałek, wtorek,  środa       10.00 – 16.00

czwartek - nieczynne

piątek - 10.00  16.00

Cennik:

bilet normalny - 2 zł

bilet ulgowy - 1 zł

usługa informacyjna - 20 zł

Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna bądź e-mailowa.

Kontakt:

tel. 074 645 09 68

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Regionalno-Badawczy zaprasza do udziału w lekcjach muzealnych. W ofercie są ciekawie opracowane trzy tematy z historii Bielawy połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej.

 

Bielawa nasze miasto

Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną oraz eksponaty pochodzące ze zbiorów Działu Regionalno-Badawczego. Podczas spotkania przedstawiona zostanie historia Bielawy w latach 1924-2014, czyli 90 lat uzyskania praw miejskich przez Bielawę.

 

Bunt tkaczy sowiogórskich 1844 r.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną. Lekcja muzealna połączona z pokazem filmu pt. „Bunt tkaczy”. Uczestnicy spotkania poznają historię wydarzeń rozgrywających się w Bielawie i Pieszycach w roku 1844 r.

 

Przemysł włókienniczy w Bielawie

Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną. Lekcja muzealna z wykorzystaniem eksponatów pochodzących ze zbiorów Działu Regionalno-Badawczego. Podczas spotkania uczestnicy poznają historię włókiennictwa w Bielawie.

 

Informacje ogólne:

Lekcje prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00.

Grupy zorganizowane do 25 os. proszone są o rezerwację telefoniczną min. 2 dni przed planowanym terminem spotkania. Za dyscyplinę grupy odpowiada opiekun.

Czas trwania lekcji ok. 1 godz.

Koszt lekcji 20 zł.

 

Kontakt:

Dział Regionalno-Badawczy

ul. Piastowska 19b

58-260 Bielawa

tel. 74 645 09 68

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.mbp.bielawa.pl

***

Oddziaływanie muzeum

polega na bezpośrednim kontakcie z przedmiotami,

na poznaniu ich treści i funkcji.

Od niepamiętnych czasów mieszkańcy Bielawy chcieli, aby w ich mieście działało muzeum. O stworzenie takiej instytucji starały się nie tylko władze miasta, ale i organizacje kulturalne. Był też pomysł stworzenia izby muzealnej w budynku Urzędu Miasta. Rok 2009 zaznaczył się w historii miasta powołaniem do życia utworzonego w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) muzeum pod nazwą Bielawska Placówka Muzealna. Do otwarcia tej placówki przyczynił się burmistrz miasta Bielawy Ryszard Dźwiniel i przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Stróżyk.

Otwarcie muzeum bielawskiego nastąpiło 28 grudnia 2009 r. w sali dawnego biurowca „Bielbawu” przy ul. Piastowskiej 19. O godz. 14.00 zastępca burmistrza miasta Bielawy Mariusz Pach, przewodniczący Rady Miejskiej Bielawy Leszek Stróżyk i dyrektor MBP w Bielawie dr Rafał Brzeziński uroczyście przecięli wstęgę i wtedy zaproszeni goście mogli po raz pierwszy wejść do bielawskiego muzeum.

Bielawska Placówka Muzealna 2009 -2010, fot. Tomasz Płonka

Zastępca burmistrza Mariusz Pach zwrócił szczególną uwagę na rolę tego muzeum w naszym mieście i opowiedział zebranym o staraniach związanych z jego powstaniem, a także o nadziejach na jego wspaniały rozwój. Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Stróżyk mówił o wkładzie Rady Miejskiej w powołanie bielawskiego muzeum i kilku roboczych spotkaniach, na których podjęto decyzje, które udało się w tak krótkim czasie zrealizować. Prof. Marek Czapliński z Uniwersytetu Wrocławskiego powiedział m.in.: Tego typu muzea powstają z miłości ludzi do swojej małej ojczyzny. W większości zbiory lokalnych muzeów opierają się na eksponatach przekazanych przez mieszkańców, dlatego są one tak bardzo cenne. Na otwarciu obecny był również prof. Maciej Szymczyk – dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, który, przekazując na ręce dyrektora MBP list gratulacyjny, powiedział do zaproszonych gości: Tradycje – również te najbardziej chlubne – wymagają kultywowania. Dobrze się stało, że Bielawa dołącza do miast upamiętniających swe dzieje – dzięki otwieranej dziś placówce muzealnej. Radny BielawyTomasz Wojciechowski przewodniczący Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia również przypomniał o pomysłach stworzenia muzeum w Bielawie i pogratulował takiego efektu realizatorowi tych pomysłów, dyrektorowi MBP. Radny Bielawy Jarosław Florczak przewodniczący Komisji d/s Promocji Miasta i Współpracy Europejskiej podkreślił, jak ważne jest to muzeum dla mieszkańców Bielawy, tych starszych i tych młodszych, i przekazał do muzeum zbiory przedwojennych kart pocztowych z widokami miasta. O dawnych pomysłach utworzenia w Bielawie muzeum wspomniała także Ewa Glura prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy, która przekazała do muzeum kilka czółenek i cewek tkackich.   

Stanowiące zalążek zbiorów przedmioty otrzymało muzeum od mieszkańców Bielawy jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem. Swoje obecne zbiory muzeum zawdzięcza w dużej mierze dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Janowi Gładyszowi, który od lat gromadził, przechowywał i zabezpieczał pamiątki związane z „Bielbawem”. Listę prywatnych darczyńców muzeum otwierają: Kazimierz Aftanas, Jarosław Florczak,  Ewa Glura, Tadeusz Łazowski, Zbigniew Markiewicz, Krzysztof Opiłka, Jadwiga Stępień, Piotr Szkudlarek i Tadeusz Wełna.

Dyrektor MBP dr Rafał Brzeziński stwierdził, że jest to dopiero początek budowania lokalnego muzeum z prawdziwego zdarzenia. (…) od samego początku w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami największych muzeów gromadzimy, katalogujemy i przechowujemy pozyskane eksponaty.

Głównym celem bielawskiego muzeum jest pozyskiwanie eksponatów dokumentujących życie codzienne w dawnej Bielawie. Już teraz można tu zobaczyć zbiory apteczne z przełomu XIX i XX w., będące niegdyś częścią wyposażenia dwóch bielawskich aptek „Kronen Apotheke” (dzisiaj „Pod Koroną”) przy ul. Wolności 41 i „Adler Apotheke” (dzisiaj „Pod Orłem”) przy ul. Wolności 158, sięgające początku XX w. publikacje bielawskich wydawnictw, lokalną prasę „Langenbielauer Anzeiger” (Gazeta Bielawska), „Proletarier aus dem Eulengebirge” (Proletariusz z Gór Sowich), wydawnictwa nutowe bielawskich kompozytorów Franza Battiga i Traugotta Wolffa, przedmioty związane z włókiennictwem (krosno szkoleniowe ze szkoły włókienniczej, czółenka, cewki), dokumenty, listy, karty pocztowe, a nawet rękopisy z XVIII w.

Bielawska Placówka Muzealna 2010-2011, fot. Tomasz Płonka

Bielawska Placówka Muzealna 2010-2011, fot. Tomasz Płonka

Bielawska Placówka Muzealna 2010-2011, fot. Tomasz Płonka

Bielawska Placówka Muzealna 2010-2011, fot. Tomasz Płonka

Bielawska Placówka Muzealna 2010-2011, fot. Tomasz Płonka

Bielawska Placówka Muzealna 2011- do chwili obecnej

Bielawska Placówka Muzealna 2011- do chwili obecnej

Bielawska Placówka Muzealna 2011- do chwili obecnej

Bielawska Placówka Muzealna 2011- do chwili obecnej

Mimo, że bielawskie muzeum działa od dwóch lat zauważyć można, że trud wkładany w ciągłą pracę nad doskonaleniem placówki się opłaca. Wystawy czasowe organizowane w muzeum na stałe zapisały się wśród placówek kulturalno-oświatowych miasta i regionu. Młodzież szkolna dzięki wizytom w muzeum łatwiej przyswaja i utrwala sobie informacje związane z historią miasta i jego okolic. Poznaje styl życia i działalność ciekawych osób zamieszkujących to samo środowisko, w którym oni teraz żyją.

Podczas dwuletniej działalności w muzeum powstało jedenaście bogatych w ekspozycje działów:

I Turystyka

W tym dziale zobaczyć można eksponaty poświęcone historii turystyki w Bielawie i okolicznych miejscowości. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku, a najciekawsze z nich to odznaki towarzystw turystycznych, mapy i proporce.

II Przemysł

Dział w całości poświęcony bielawskiemu przemysłowi włókienniczemu. Znajdują się w nim m.in. ręczne krosna tkackie, kołowrotki poziome i pionowe, kolekcja czółenek tkackich ręcznych i mechanicznych, eksponaty od XIX wieku, klocki do farbowania tkanin, wzorniki tkanin, a także najcenniejsze dwa zestawy pościeli z adamaszku z lat 30. XX wieku.

III Apteka

Jeden z bardziej rozbudowanych działów na Śląsku, znajdują się tutaj m.in. eksponaty poświęcone działalności bielawskich aptek, które zaczęły funkcjonować od 1826 roku. Zobaczyć tutaj można najstarsze naczynia apteczne z przełomu XIX i XX wieku jak również grawerowane butelki z znakiem bielawskich aptek.

IV Wydawnictwa

Dział połączony z działami biuro i szkoła. Początki bielawskich wydawnictw sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Znajdują się tutaj m.in. bielawskie gazety „Langenbielauer Anzeiger” (Gazeta Bielawska), „Proletarier aus dem Eulengebirge” (Proletariusz z Gór Sowich). W działach biuro i szkoła zobaczyć można w pełni wyposażoną salę szkolną z ławkami i sprzętem z przełomu XIX i XX wieku, kolekcje kałamarzy, stalówek i obsadek.

V Sztuka

Dział poświęcony bielawskim malarzom, rzeźbiarzom, muzykom. Znajdują się tutaj obrazy, rzeźby, mundury bielawskiej orkiestry dętej działającej od 1946 roku.

VI Sport

W tym dziale znajdują się XIX- i XX-wieczne odznaki towarzystw sportowych, gimnastycznych (turnerskich), a także kolekcje medali i dyplomów za osiągnięcia sportowe.

VII Wyznania

Dział, w którym znajdują się eksponaty poświęcone wyznaniom dawnych i współczesnych mieszkańców Bielawy. Zobaczyć tutaj można m.in. XIX-wieczne, ewangelickie naczynia do ostatniego namaszczenia, a także przedwojenna puszka do kwesty z kościoła pw. Świętego Ducha w Bielawie.

VIII Atelier

Znajdują się tutaj eksponaty poświęcone bielawskim fotografom oraz portrecistom.

IX Handel i rzemiosło

W tym dziale znajdują się eksponaty poświęcone działalności bielawskiego handlu, rzemiosła i kupiectwa. Do najciekawszych należą eksponaty bielawskich winiarni, gorzelni, gospód, zakładów szewskich, piekarni oraz masarni.

X Dom i człowiek

Jeden z bogatszych działów Bielawskiej Placówki Muzealnej ukazujący życie codzienne bielawian. Znajduje się w nim wiele przedmiotów użytku codziennego, takie jak: meble kuchenne oraz pokojowe, zastawy, naczynia, pralki i wiele innych.

XI Wojskowość

Dział w całości poświęcony działalności bielawskich kombatantów. Znajdują się w nim mundury, dokumenty, księgi pamiątkowe oraz książeczki wojskowe.

***

„(…) Byłoby nonsensem odwracać się od przeszłości, aby myśleć tylko o przyszłości. Przyszłość niczego nie przynosi, niczego nie daje, to my, aby ją budować, musimy wszystko jej poświęcić, nawet nasze życie (…). Ale aby dawać, trzeba posiadać, a my nie posiadamy innego życia, innego ziarna, niż odziedziczone skarby przeszłości – przetrawione, zasymilowane odtworzone przez nas (…)”.

Simone Weil:

Bielawianie!

Pomysł, by biblioteki posiadały galerie osobliwości, izby pamięci czy swego rodzaju muzea pamiątek i przedmiotów, nie jest nowy i sięga co najmniej XVIII w., gdy przy europejskich uniwersytetach tworzono gabinety tematyczne: medyczne, zoologiczne, botaniczne, fizyczne, astronomiczne itp. Gromadzono w nich przedmioty przydatne studentom, ale też dzieła sztuki, pamiątki historyczne czy przyrodnicze i medyczne kurioza. Podobnie czyniły biblioteki - dzięki pietyzmowi pracujących w nich ludzi dotrwały do dziś liczne pamiątki przeszłości – tak powstawały m.in. zbiory biblioteki w Rapperswilu czy lwowskiego Ossolineum.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie jako centrum kultury w mieście ma obowiązek gromadzenia i udostępniania zbiorów - dlatego też Bielawska Placówka Muzealna organizowana jest przy niej. Znający wartość gromadzenia przez  lata  zbiorów  bibliotecznych  bielawscy bibliotekarze uczestniczą teraz w tworzeniu naszego muzeum. Znajdą się tutaj działy poświęcone bielawskim wydawnictwom, fotografom, turystyce, sportowi, teatrom, muzyce, sztuce, przemysłowi czy wyznaniom. Wszyscy odwiedzający to miejsce będą mogli poznać życie codzienne Bielawy wczoraj i dziś.

Zadaniem muzeum jest zbieranie i katalogowanie zbiorów pozyskiwanych z różnych źródeł. Często wydaje się, że otaczające nas stare przedmioty są niepotrzebne lub mało istotne dla lokalnej historii. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem nasze muzeum otrzymało od mieszkańców Bielawy przedmioty stanowiące zalążek zbiorów regionalnych.

Zwracamy się do wszystkich miłośników Bielawy z prośbą o wyszukiwanie i przekazywanie wszelkich starych rzeczy, które nierzadko mogą się okazać cennymi eksponatami. Wierzymy, że wspólnie zgromadzimy ważne dla tradycji Bielawy skarby i stworzymy miejsce stanowiące dumę naszego miasta.

Rafał Brzeziński, Bielawska Placówka Muzealna, "Bibliotheca Bielaviana" 2009, s. 325-328.

  • Museum in Stadt Bielawa

Die Vertiefung des Wissens über die eigene Region und über die Geschichte der Stadt, sowie deren Traditionen und deren Denkmäler, ist sehr wichtig. Immer mehr Menschen entscheiden sich für eine aktive Erholung, die mit einer nützlichen Freizeitgestaltung verbunden sein soll. Die vielen bestens entwickelten Kommunikations-und Reisepublikationen, sowie das reichhaltige Angebot von Unterkünften, erlauben auch hier bei uns, eine schöne Wanderung und ein Eintauchen in die lokale Geschichte des Ortes und der Umgebung.

Durch den Besuch dieser Hompage, beispielsweise zur Planung einer Reise, können Sie sich über die Vergangenheit und die Gegenwart von Bielawa/ Langenbielau informieren. In unserem Museum bekommen sie interessante, regionale Exponate von unschätzbaren Wert zu sehen. Es sind Dinge, die ausschließlich mit der Geschichte, dem damaligen und heutigen Leben der Region zu tun haben. Dies gibt ein Gefühl der Verbundenheit mit dieser Region des Eulengebirges.

Bielawa und seine schöne Umgebung ist sehenswert. Eine ganz wichtige Rolle spielt hier das Heimatmuseum mit seinen Ausstellungen. Diese betreffen nicht nur die Stadt und den Kreis, sondern auch die Region Niederschlesien und ganz Polen.

Der Gründer des Museums, Dr. Rafal Brzezinski ist auch der Direktor der Bibliothek in Bielawa. Er hatte den Wunsch, die verschiedensten historischen und ethnografischen Materialien und Dokumente zu sammeln und der Bevölkerung zugänglich zu machen. Durch seine täglichen Aktivitäten vor Ort, konnten diese interessanten Studien erst ausgeführt werden.

Das Museum in Bielawa besteht nun seit 2 Jahren und der Aufwand der kontinuierlichen Arbeit, sowie die Verbesserung der gesamten Einrichtungen hat sich gelohnt. Viele Schulkinder besuchen das Museum und bekommen hier interessante Informationen über die Geschichte der Stadt und seiner Umgebung, auch über die Lebensweise, sowie Aktivitäten wichtiger Menschen die hier gelebt hatten und die, die heute hier leben. In den 2 Jahren seit der Gründung des Museums wurden 11 Abteilungen mit reichhaltigen Ausstellungen zur wechselvollen deutschen und polnischen Geschichte des Ortes konzipiert:

I Tourismus

In diesem Abschnitt sehen Sie Exponate zur Geschichte des Tourismus in Bielawa und den umliegenden Städten. Die ältesten Exponate stammen aus dem neunzehnten Jahrhundert und die interessantesten von ihnen sind touristische Unternehmen Abzeichen, Karten und Wimpel.

II Industrie

Die Abteilung widmete sich der Textilindustrie in Bielawa. Sie umfasst unter anderem Hand- Webstühle, Spinnräder horizontal und vertikal, eine Sammlung von Hand-Webschützen und mechanische Artefakte aus dem neunzehnten Jahrhundert, die Bausteine für das Färben von Textilien oder Gewebe Schablonen.

III Apotheke

Eine der wichtigen Abteilungen in Schlesien. Unter anderem finden Sie hier Exponate, von Langenbielauer Apotheken, die ihren Betrieb im Jahre 1826 aufnahmen. Hier können Sie die älteste Apotheke, Gegenstände aus dem späten neunzehnten und frühen zwanzigsten Jahrhundert, sowie gravierte Flaschen aus Apotheken sehen.

IV Verlage

Die Abteilung ist dem Büro-und Schulleben gewidmet. Hier finden Sie u.a. Zeitschriften, wie den „Langenbielauer Anzeiger” oder den „Proletarier aus dem Eulengebirge”. In dieser Abteilung können sie in der Aula neben Bänken und Geräten aus dem späten neunzehnten und frühen zwanzigsten Jahrhundert, auch Sammlungen von Farbkästen und Schreibfedern aus dieser Zeit bestaunen.

V Kunst

Diese Abteilung ist Malern, Bildhauern und Musikern gewidmet. Hier befinden sich Gemälde, Skulpturen und Uniformen der Bielawer Blaskapelle seit 1946.

VI Sport

In dieser Rubrik finden Sie die Vereine des neunzehnten und zwanzigsten Jahrhunderts für Sportabzeichen, Gymnastik, sowie Sammlungen von Medaillen und Urkunden für sportliche Erfolge.

VII Konfessionen

Diese Abteilung ist der Ausstellung über antike und moderne Glaubensbekenntnisse der Einwohner gewidmet. Sie können hier Gebrauchsgegenstände evangelischer Christen, sowie eine Vorkriegssammelbox der Kirche Heilig Geist in Bielawa sehen.

VIII Atelier

Hier sind Fotografien ausgestellt.

IX Handel und Handwerk

In diesem Bereich finden sie Ausstellungsstücke die Aktivitäten des Handels, des Handwerks und des Gewerbes betreffen. Die interessantesten Exponate zeugen von Langenbielauer Weingütern, Brennereien, Gaststätten, sowie Einrichtungen eines Schuhmachers, eines Bäckers und eines Metzgers.

X Haus, Mensch, Stadt

Eine der größten Abteilungen des Museums zeigt das tägliche Leben der Einwohner. Es gibt hier eine Menge von alltäglichen Gegenständen aus Küche und Schlafzimmer, Möbel, Geschirr und Waschmaschinen und vieles mehr.

XI Militär

Diese Abteilung ist ganz den Bielawer Veteranen gewidmet. Sie umfaßt Uniformen, Dokumente, Bücher und Festschriften, sowie Militärbücher.

Unser Museum hat an Attraktivität zugenommen. Die registrierten Zahlen der Besucher (auch aus Deutschland) sind deutlich angestiegen. Das Museum besuchten unter anderem:

1. Juli 2011 Besuch von Gästen aus Deutschland., für die die Geschichte der Stadt von Bedeutung war. Es waren Klaus Steuer, mit seiner Frau Irmi Steuer-Kurek. Der Vater von Klaus Steuer, war Curt Steuer, der Erbauer der 2 Aussichtstürme vom Herrleinberg (1925) und der Sonnekoppe (1933).

17. August 2011 besuchte das Museum in Bielawa Heinz Pieper- Vorsitzender des Vereins „ Kreis Heimatbund Reichenbach (Eulengebirge)“

Die Ausstellungsstücke, die bis jetzt im Bielawer Museum an der Piastowskastr. 19b gesammelt worden sind, kann man jeden Montag und Mittwoch von 10.00 bis 15.00 Uhr, jeden Freitag von 10.00 bis 17.00 Uhr besichtigen. Jeden Donnerstag und Dienstag sind Besuche möglich beim früheren Anruf: 785 58 56 56 oder Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Das Museum der Stadt Bielawa lädt alle herzlich ein, die interessanten Ausstellungen zu besuchen.

 

Archiwum Regionalne

 

Krzysztof Palimąka

ul. Piastowska 19b

Tel. 74/645-09-68

Czynne:

Poniedziałek                     10.00 - 18.00

wtorek                                 10.00 - 18.00

środa                                   10.00 - 18.00

czwartek                             nieczynne

piątek                                  10.00 - 18.00

sobota                                  9.00 - 14.00 (pierwsza i ostatnia sobota miesiąca)

***

Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Bielawie pełni rolę nie tylko wypożyczalni i czytelni, ale również uczestniczy w szerzeniu kultury i sztuki poprzez udostępnianie swoich zasobów – szczególnie związanych z regionem. Dlatego też 28 grudnia 2009 r.  w dawnym biurowcu „Bielbawu” przy ul. Piastowskiej 19, powołano do życia jedenz nowych działów bielawskiej Biblioteki Bielawską Placówkę Muzealną. Podobnie czyniły dawniej inne biblioteki – tak powstawały m.in. zbiory biblioteki w Rapperswilu czy lwowskiego Ossolineum. Dzięki pietyzmowi pracujących kiedyś w bibliotekach ludzi  dotrwały do dziś liczne pamiątki przeszłości.

Znający wartość gromadzenia przez lata zbiorów bibliotecznych bielawscy bibliotekarze od podstaw stworzyli nasze muzeum. Obecnie wydzielonych jest 11 działów, w których znalazły się zbiory poświęcone bielawskim wydawnictwom, fotografom, turystyce, teatrom, muzyce, sztuce, przemysłowi i wyznaniom. Dużo miejsca poświęcono sportowi tak przedwojennemu, jak i temu z dnia wczorajszego. Wszyscy odwiedzający to miejsce mogą poznać dawne życie codzienne Bielawy.

Gromadzenie i inwentaryzowanie zabytków kultury duchowej i materialnej mieszkańców Bielawy i okolicznych miejscowości stworzyło podwaliny pod działalność naukową – jako materiał do badań naukowych i publikacji książkowych. W ten sposób Bielawa przyciąga młodych naukowców, którzy opracowywują historię Bielawy i regionu, a efekty ich pracy znaleźć można w roczniku bielawskim „Bibliotheca Bielaviana” - piśmie wydawanym przez bielawską Bibliotekę.

Bielawska Biblioteka jako centrum kultury w mieście ma obowiązek gromadzenia i udostępniania zbiorów, ale poszła o krok dalej: w Czytelni w budynku głównym MBP przy ul. Stefana Żeromskiego 43 stworzony został nowy dział regionalno-badawczy. Zadaniem tego działu jest zbieranie i katalogowanie zbiorów regionalnych: książek, kronik, pamiętników, map czy pocztówek oraz dokumentów życia społecznego – zdjęć, listów, prasy regionalnej, gazetek, folderów, informatorów. Dział regionalno-badawczy odpowiedzialny jest za proces dydaktyczny oparty na badaniach naukowych związanych z regionem. W ramach tego działu prowadzone są m. in. wywiady telewizyjne, nagrania audio, zdjęcia i zapisy rozmów z mieszkającymi w Bielawie i jej okolicach ludźmi. W nowym dziale można oglądać archiwalia związane z Bielawą. Znajdują się tutaj bogate zbiory zdjęć z bielawskich zakładów, w których szczególnie warte obejrzenia są sylwetki pracowników (najstarsze z 1946 r.) bądź zbiorcze zdjęcia załóg. Można przyjść do działu regionalnego i odnaleźć na zdjęciu twarz swoją, swoich rodziców, a nawet dziadków. Takie zdjęcia robią ogromne wrażenie. Ciekawie prezentują się także zdjęcia budynków zakładowych, maszyn włókienniczych czy sal tkalni i przędzalni. W zbiorach regionaliów znajdują się również zdjęcia z życia kulturalnego zakładów, a także zdjęcia redakcji Krosna. Niezwykle interesujące są zbiory map Bielawy z okresu przedwojennego i powojennego. Dużą część zbiorów stanowi dokumentacja techniczna budynków i maszyn „Bielbawu”. Każdy może przyjść do Biblioteki i w katalogu Czytelni znaleźć to, co go interesuje.